Gyengeáramú hálózat

Tervezés fontossága

A gyengeáramú berendezések, eszközök térhódításának köszönhetően a villamos kivitelezések elképzelhetetlenek számítógép, TV, telefon és legalább egy alapszintű riasztó rendszer kiépítése nélkül. Optimális esetben ezek a rendszerek, párhuzamosan épülnek ki az erősáramú hálózattal. Fontos a megfelelő gyengeáramú terv elkészítése, az alapos hosszú távú gondolkodás, hisz egy ilyen kábelezést 30 évre tervezünk. Érdemes átgondolni a jelenlegi igények mellett, a jövőben milyen egyéb eszközöket, funkciókat, szolgáltatásokat szeretnénk használni lakásunkban vagy házunkban. Az átgondolatlan fejlesztés eredménye, hogy a kiépített hálózat későbbi bővítése plusz költséggel és rombolással járhat.

Cat6a, Cat7, Cat7a kábelezés – nagyobb sávszélességet biztosítanak, mint amit a jelenlegi aktív eszközök igényelnek, így akár évtizedekre biztosíthatjuk az átviteli sebességi igények kielégítését.

gyengeáramú hálózat

A gyengeáramú hálózat tervezése, kivitelezése napjainkban már külön szakmának számít

A kábelezési szabványok előírások sorozata, melyeket a telepítésnél és a tesztelésnél kell követni. A szabványok előírják az egyes környezetekben használandó kábeltípusokat, vezető anyagokat, bekötési módokat, a vezetékek méretét, árnyékolást, kábelhosszt, a csatlakozók típusát és a teljesítmény-korlátokat.

Szabványok:
ISO 11801 szabvány:
IEEE 802.3af szabvány:

A Power over Ethernet, rövidítve PoE, egy olyan technológia, amely lehetővé teszi a készülékek számára, hogy a működésükhöz szükséges áramot az Ethernet adathálózaton keresztül kapják. A PoE technológiát kezdetben a gyártók saját implementációban (egységesség nélkül) kezdték el forgalmazni, majd később az IEEE 802.3af alatt szabványosították. A specifikáció max. 48 V feszültséghez 350 mA áramot enged meg.

Nem tévesztendő össze a Power line communication-nel.

Vezeték nélküli szabványok: N szabvány – WiFi 4, AC szabvány – WiFi 5, AX szabvány – WiFi 6

A vezetékes hálózatokon kívül számos olyan technológia létezik, mely lehetővé teszi az eszközök közötti átvitelt kábelek használata nélkül. A nyilvános vezeték nélküli kommunikációra használt leggyakoribb hullámhosszok közé tartozik az Infravörös (IR) és Rádiófrekvenciás (RF) tartomány. A rádiófrekvenciás hullámok már jóval nagyobb hatótávolságúak, mint az infravörös technológia jelei. Ezek már képesek a falakon is áthatolni, így sokkal több alkalmazási lehetőségük van. Rádiófrekvenciás technológiák például: Bluetooth, WLAN.

Kábeltípusok:

Csavart érpár:

A kábelek rövidítéseit az ISO/IEC 11801 írja elő. A kábel leírásban található információnak a következő szintaxist kell követnie: xx/yyTP, ahol az yy betűk jellemzik az egyes vezetékeket/párokat és az xx betűk a kábel általános felépítését írja le.

  • Jelölések:

A xx és yy jelölések a következők lehetnek:

  • U – nem árnyékolt
  • F – fóliázott (fóliával árnyékolt)
  • S – árnyékolt (szálakkal árnyékolt)
  • SF – árnyékolt és fóliázott
Koaxális kábel:

A koaxiális kábelt általában rézből vagy alumíniumból készítik. Jobb árnyékolást biztosít az UTP-vel szemben, így alacsonyabb a jel-zaj aránya, ami által több adat vihető át rajta. Annak ellenére, hogy a koax jobb adatátviteli tulajdonságokkal rendelkezik, a helyi hálózati felhasználás esetében ezt a csavart érpáras kábelezés váltotta fel. A váltás okai között szerepel, hogy a koax fizikailag nehezebben telepíthető, jóval drágább és a hibaelhárítása is körülményesebb.

Optikai kábel:

Az optikai szálas kábelek vagy üvegből, vagy műanyagból készülnek, így nem vezetik az elektromosságot. Ez azt jelenti, hogy teljesen érzéketlenek az elektromágneses interferenciára (EMI), viszont alkalmasak olyan környezetekben való telepítésre, ahol az EMI problémát okoz. Optikai kábel típusok:

  • monomódusú
  • multimódusú.

Az erősáramú szerelők (villanyszerelők) általában nincsenek tisztában azzal, hogy az erősáramú vezetékek mellé milyen gyengeáramú vezetékek (típus, árnyékolás…stb.) kellenek a megfelelő működés érdekében. A szabványismeret hiányában elvégzett kivitelezés esetén a hiba, már csak a kivitelezés végén derül ki, melynek javítása további bontásokkal, vagy kompromisszumokkal (pl.: nem használunk POE eszközöket, beletörődünk a lassú sávszélességbe…stb.) járhat. Szakembereink segítenek egy, az igényekhez (létszám, környezeti hatások, felhasználás) leginkább illeszkedő, optimalizált hálózatot létrehozni (pl. megfelelő kábel kiválasztása: UTP, FTP vagy SFTP), a maximálisan szükséges és elégséges eszközökkel, végpontokkal, kedvező költségekkel.

Szórakoztató elektronikai berendezések elhelyezése

A biztonság technika mellett ugyan ennyire fontos a szórakoztató elektronikai készülékek elhelyezkedése és jellege. Egyre nagyobb az igény a térhangzású hangrendszerek kábeleinek a falba süllyesztésére is. Megfelelő tervezéssel a későbbi igények változásával termesztésen tetszőlegesen cserélhetőek ezek a vezetékek. Általában a kiállásokat és az audió kábelek típusát a megrendelő határozza meg, de sok esetben kérik az audió technikában jártas szakember segítségét.

A szerelvény gyártó cégek is felismerték a változó igényeket az épületvillamosság területén. A szerelvénycsaládok termék skálájának a többségében megtalálhatóak falba süllyesztett csatlakozók legkülönbféle típusai. A kínálat már túlmutat a hagyományos TV (Koax), UTP (RJ 45) és telefon (RJ 11) csatlakozókon. Mód van olyan videó aljzatok süllyesztésére melyek DVI, HDMI, RCA vagy YUV csatlakozási lehetőséget biztosítanak.

Hasonlóan nagy a választék az audió területén is. Vásárólható szerelvény dupla vagy szimpla hangszóró csatlakozóaljzattal és 3,5 mm audió JACK bementet tartalmazó is elérhető, amivel a könnyedén megvalósítható a kapcsolat a sztereó egységek között. Sőt, egyes gyártók kínálatában már megtalálhatóak a falba süllyeszthető helyi audió erősítők és FM rádióvevők, amihez természetesen süllyesztett hangszóró is vásárolható. Az adatátvitel fejlődése is hatást gyakorolt a gyengeáramú szerelvények fejlődésére. A szimpla és a dupla JR45-ös csatlakozók már Cat6 kivitelben is elérhetőek. Az optikai adatátvitel egyre nagyobb térhódításával párhozamosan megjelentek a süllyesztett optikai aljzatok is melyek megvásárolhatók szimpla és dupla kivitelben is.

Referenciák:

  • Optic World hálózat gyengeáramú kivitelezése és üzemeltetése (LAN hálózat, kamerarendszer, riasztó)
  • Sasvári Kft. Telekom üzleteinek hálózati üzemeltetése
  • City-Top Vendégház Esztergom hálózatának tervezése, kivitelezése, üzemeltetése
  • Rajos Kft. hálózatának tervezése, kivitelezése
  • Bakos Könyvelés hálózatának tervezése, kivitelezése, üzemeltetése
  • Finnline Kft. irodáinak összekötése, VPN kialakítása, hálózatának üzemeltetése
  • Szilvia Könyvelőiroda hálózatának tervezése, kivitelezése, üzemeltetése
  • Gordius Inox Kft. hálózatának üzemeltetése
Scroll to Top